LU Bioloģijas fakultāte

LU Bioloģijas fakultāte - bioloģijas skolotāja tālākizglītībai

Bioloģijas fakultātes Interneta resursi bioloģijas skolotājiem

Studiju materiāli Bioloģijas fakultātes serverī
http://priede.bf.lu.lv/grozs/

Sorosa fonda Latvijā finansētā Interneta programmas projekta
“Interneta resurspunkta «Latvijas daba» izveide”
http://latvijas.daba.lv/

20. un 21. gadsimtu mija raksturojas ar aizvien straujāku virzīšanos uz informācijas sabiedrības un tajā pašā laikā ar pieaugošajiem konfliktiem starp dabu un cilvēku. Daļa šo problēmu cēloņi meklējami sabiedrības nezināšanā par dabā notiekošajiem procesiem. Aizvien biežāk sabiedrības uzmanību saista ziņas par problēmām un atklājumiem, kas jau tagad būtiski ietekmē mūsu dzīvi un tuvākajā nākotnē ietekmēs civilizācijas attīstību kopumā: augu un dzīvnieku sugu daudzveidības samazināšanās, transgēno augu un dzīvnieku sugu radīšana, biotopu sadrumstalotība, straujā mežu izciršana, lauksaimniecības radītais piesārņojums, dabisko pļavu un aramzemju aizaugšana, intensīvās lauksaimniecības attīstība utt.

Klasiskās apmācības un zinātnes popularizēšanas metodes daudzviet vairs neatbilst mūsdienu informācijas plūsmai. Tādēļ veidojas neizpratnes un neuzticēšanās plaisa starp sabiedrības zināšanu līmeni un to, kas notiek pētniecības laboratorijās, vides pārraudzības iestādēs. Daudzi nespēj izsekot attīstībai un izprast jaunākos zinātnes sasniegumus. Modernās informācijas tehnoloģijas izmantošana var pilnveidot informācijas ieguves un apmācības iespējas. Kā visvairāk pieejamais informācijas avots tiek izmantots Internets. Katrs tā lietotājs var kļūt par globālā informācijas apmaiņas procesa dalībnieku.

Informācijas piedāvājums bioloģijas tēmu dziļākai izpratnei ir ārkārtīgi sadrumstalots: par atsevišķām tēmām ir izveidotas labas Interneta lappuses (piem., Latvijas putni, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājas lapa utt.), taču nav iespējams to visu ieraudzīt vienkopus. Attīstoties informācijas tehnoloģijām ar dažādu vizuālu iespēju piedāvājumu, kā arī veidojoties sabiedrības ieinteresētībai vides problēmu izzināšanā un palielinoties pieejamības iespējām izmantot modernās tehnoloģijas (Sorosa izveidotie un finansētie sabiedriskie Interneta centri, Latvijas izglītības informatizācijas sistēmas (LIIS) projekta ietvaros izveidotie skolu reģionālie centri un veiktā datorlietotāju apmācība) - tas viss kopumā ir radījis nopietnu pamatbāzi izglītojošu materiālu piedāvājumam plašai sabiedrībai.

Ar Sorosa fonda Latvija finansiālu atbalstu laikā no 2001. līdz 2002. gadam tiek veidots interneta resurspunkts “Latvijas daba” – http://latvijas.daba.lv/ .

Piedāvātā resurspunkta mērķis ir izveidot visiem pieejamu materiālu kopu par Latvijas dabu un tajā notiekošiem procesiem, lai sekmētu sabiedrības ilgtspējīgu attīstību, apgūstot vides un cilvēka mijdarbību. Interneta resurspunktu “Latvijas daba” iecerēts veidot kā datu bāzi ar attīstības perspektīvām nākotnē.

Resurspunkts paredzēts

Vispārizglītojošo skolu skolēniem un profesionāli tehnisko skolu audzēkņiem, kas interesējas par dabaszinātnēm. Šādi sagatavots materiāls varētu radīt ieinteresētību par attiecīgo tēmu, dažādot mācību procesu, kā arī vizuālais materiāls atvieglotu mācību vielas apgūšanu.

Dabaszinātņu (dabas mācības, bioloģijas, ķīmijas, ģeogrāfijas un vides zinātnes) skolotājiem. Teorētiskais un vizuālais mācību materiāls piedāvās padarīt vieglāku un interesantāku skolotāja darbu, ļaus vairāk izmantot interaktīvās mācību metodes, kā arī apmācības rezultātā dos iespēju paaugstināt savu kvalifikāciju, apgūstot multimediju iespējas.

Augstāko mācību iestāžu studentiem, kas specializējas bioloģijā, ģeogrāfijā un vides zinātnē un pārvaldībā. Sākotnēji materiāls paredzēts vispārizglītojošajām skolām, taču attīstot resurspunktu tālākā nākotnē, ir paredzēts to papildināt un attīstīt atbilstoši augstskolu līmenim, šobrīd tas varētu būt kā “tilts” starp skolu un augstskolu, veicinot skolu programmu un augstskolu programmu saskaņošanu. Tādējādi, materiāls sekmēs mācību darbu, ietaupīs laiku informācijas meklēšanā

Citām ieinteresētām personām (dabas aizsardzības speciālistiem un entuziastiem, vides žurnālistiem u.c.), kam rūp Latvijas daba. Sagatavotais materiāls dos iespēju populārzinātniskā veidā paplašināt savas zināšanas par Latvijas dabu

Resurspunkta materiāla saturs

1. Latvijas bioģeogrāfiskais stāvoklis

Apkopotas dažādās programmās veidotas kartes: Latvijas pasaulē, Latvija pie Baltijas jūras un citas Latvijas kartes. Tiek piedāvāta arī Macromedia «Flash» v.5 programmā izveidota interaktīva Latvijas karte.

Šajā kartē:

1) informācija ir sakārtota pa slāņiem:

a) katrs slānis glabājas atsevišķā failā, tādēļ, lai aplūkotu karti, pietiek izvēlēties pamatkarti un vajadzīgos slāņus;

b) izvēlētos slāņus var ieslēgt un atslēgt.

2) papildus ieviesti vairāki slāņu aplūkošanas uzlabojumi:

c) pilsētu slāni var apskatīt aptaujājamā (tuvinot peles kursoru pilsētai, parādās pilsētas nosaukums kas citādi nav redzams) vai parastā (pilsētu nosaukumi redzami visu laiku) režīmā;

d) administratīvās robežas var apskatīt gan vienlaicīgi, gan atsevišķi kā tikai robežas un aizkrāsotus daudzstūrus.

3) ieviesti papildinājumi dažādu objektu apskatei:

e) pilsētām un ūdeņiem parādās to nosaukumi, ja tuvina peles kursoru;

f) ģeobotānisko rajoni un upes īpaši izceļas, ja viņiem tuvina peles kursoru;

g) uzklikšķinot uz aktīvām upēm un ezeriem (t.i., tiem, kuriem parādās nosaukumi, ja tuvina peles kursoru), iegūstama papildus informācija, kas parādās "Uzziņas" logā.

4) ieviesti vairāki kartes apskates palīglīdzekļi:

h) mērogošana - papildus «Flash» piedāvātai "Zoom" iespējai, karte aplūkojama trīs noteiktos palielinājumos;

i) kartes bīdīšanas iespējas;

j) slāņu un uzziņas logi ir pārvietojami un noslēpjami;

k) vadības panelis ir pārvietojams.

2. Latvijas aizsargājamās dabas teritorijas

Neliels ieskats dabas aizsardzības vēsturē. Aizsargājamo teritoriju kategorijas. Informācija par dabas rezervātiem, nacionālajiem parkiem, biosfēras rezervātu, dabas parkiem, dabas pieminekļiem, dabas liegumiem, aizsargājamo ainavu apvidiem Latvijā.

3. Aizsargājamie augi un dzīvnieki

Ieskats Latvijas augu aizsardzības vēsturē. Šobrīd izstrādāts tikai atsevišķu aizsargājamo augu sugu apskats. Materiāla papildinājums tālāk tiek veidots LIIS projekta ietvaros (“Latvijas aizsargājamie augi un dzīvnieki” – 100 lpp.).

4. Latvijas sēnes, ķērpji un augi

Vispārīgs augu valsts apraksts. Sistemātika. Latvijas sēņu un augu (aļģu, sūnu, staipekņu, kosu, paparžu un ziedaugu) pazīstamāko dzimtu un sugu apraksts. Materiāls par sēnēm (300 lpp.) un ķērpjiem (30 lpp.) veidots LIIS projekta ietvaros.

5. Latvijas dzīvnieki

Latvijā sastopamo dzīvnieku sistemātika. Pazīstamāko sugu apraksti.

6. Latvijas biotopi

Latvijā sastopamo dabisko un pusdabisko biotopu – mežu, purvu, pļavu, upju, ezeru, jūras, jūras krastu un iežu atsegumu raksturojums. Īsumā aprakstīta katra biotopa veidošanās un attīstība un faktori, kas nosaka to izmaiņas. Ir informācija par atsevišķu biotopu aizsardzības nepieciešamību un aizsardzības pasākumiem. Biotopu klasifikācija veidota saskaņā ar 2001. gadā izstrādāto Latvijas biotopu klasifikatoru. Pagaidām nav aprakstīti cilvēka veidotie biotopu tipi – tīrumi un dārzi, parki un apstādījumi, ruderālie biotopi, pilsētu un apdzīvotu vietu apbūve, mākslīgas ūdenstilpes un regulētas ūdensteces.

7. Bioloģiskā daudzveidība

Informācija par bioloģisko daudzveidību četros līmeņos: 1) sugas ietvaros, 2) starp sugām, 3) ekosistēmā, starp sugu grupām, 4) ainavā.

8. Vides likumdošana

Latvijas dabas līdzsvarotas attīstības aspekti. Ekoloģiskais raksturojums, saimnieciskās darbības ietekme uz vidi un prognozējamā attīstība. Latvijas dabas aizsardzības politika. Likumdošana un pārvalde. ES un Latvijas oficiālie dokumenti šajā jomā. Serverī latvijas.daba.lv gan pašu dokumentu nav, bet ir atsauces uz citiem serveriem, kur tie pieejami.

9. Latvijas fiziskā ģeogrāfija

Īss Latvijas klimata, veģetācijas, hidrogrāfijas, reljefa, dabas ainavu un dabas apvidu raksturojums.

10. Bioloģisko terminu skaidrojošā vārdnīca

Latviešu valodā skaidrojošā vārdnīca ar vārdu tulkojumiem angļu valodā. Iespējams izvēlēties tulkošanas virzienus: angliski – latviski vai latviski – angliski.

11. Fotoalbums

Ap 1000 attēlu kopa (Latvija dažādos gadalaikos, augi, sēnes, dzīvnieki, Latvijas ainavas), kas sakārtota, izmantojot darba grupas izveidoto programmu. Gandrīz visi attēli ir no pašu lapas autoru foto kolekcijām.

12. Meklētājs

Meklētājs nodrošina informācijas meklēšanu uzrādītajās tīmekļa lapu kopās (Latvijas dabas, Bioloģijas fakultātes, Latvijas Dabas fonda, IBO 2002, Latvijas Botāniķu biedrības u.c.). Ir izsmeļoša palīginformācija par meklēšanas iespējām. Meklētājs veidots uz Fluid Dynamics Search Engine bāzes.

13. Latvijas sugu saraksti

Latvijas ķērpju sugu, sūnu sugu saraksts. Latvijas gliemeņu sugu, gliemežu sugu, abinieku un rāpuļu sugu, zivju sugu, zīdītāju sugu saraksts uz Latvijas dabas servera, kā arī norādes uz sarakstiem citos Latvijas serveros.

14. Vēstkopa

Izveidotā vēstkopa piedāvā iespēju iesaistīties sarunās, izmantojot elektronisko pastu. Savstarpējā sarakste notiek aizsūtot vēstuli uz daba@latvijas.daba.lv. Latvijas dabas serveris šo vēstuli izsūta tālāk visiem, kas pierakstījušies šajā vēstkopā. Diemžēl, vēstkopas dalībnieku nav pārāk daudz – acīmredzot nākotnē jāmeklē cita informācijas apmaiņas forma.

Resurspunkta veidošanas gaitā iegūtās atziņas

Pateicoties Sorosa fonda Interneta programmas atbalstam, beidzot ir izveidots pirmais apkopojošs zinātniski pamatots materiāls par Latvijas dabu, kura izveidē ir iesaistījušies speciālisti. Pēc aptaujas rezultātiem – skolotāji par to priecājas, taču jau radusies vēlme redzēt padziļināta tipa materiālus (pat priekšlikumi – veidot kā mācību grāmatu, tikai Internetā) par atsevišķām tēmām, kas jau tiek darīts izstrādājot LIIS projekta ietvaros pieteiktos darbus. Ir iegūta vērtīga pieredze materiāla sagatavošanas tehniskajos jautājumos un noformējuma izveidošanā, nonākot pie secinājuma, ka īpaši svarīga ir materiāla vizualiācija, kā arī atsevišķu lapu interaktivitāte.

Materiāls ievietots Internetā un skolās tas tiks izplatīts kompaktdiska versijā. Šajā gadījumā kompaktdiska variants ir pat nepieciešams, jo daudzās rajonu un lauku skolās ir par maz datoru, vispār nav Interneta pieslēguma vai arī tas ir pārāk dārgs un lēns, tāpēc tīkla izmantošana varētu būt apgrūtinoša.

Interneta resurspunkat veidošanas laikā tika veikta arī skolotāju apmācība resurspunkta materiāla izmantošanai. Pēc mūsu novērojumiem semināros secinājām, kaut arī aptaujas rezultāti liecina, ka skolotāji savas zināšanas datoru izmantošanā novērtē apmierinoši (no 3-5 piecu ballu sistēmā, norādot, ka pārsvarā datorlietošanas prasmes apguvuši kursos un attīstījuši pašmācības ceļā) tomēr izrādās, ka lielāka daļa iemaņu, kas būtu jāpārzina strādājot Internetā, vēl ir neapgūtas, tāpēc tāda veida apmācība bija ļoti nozīmīga. Šajā gadījumā pat ir būtiski paralēli izstrādātajam materiālam pievienot arī paskaidrojošu informāciju, kā to lietot, mūsu gadījumā ir izveidots apraksts par “Meklētājs” un “Interaktīvā Latvijas karte” izmantošanu.

Interneta resurspunkta popularizēšana Latvijas sabiedrībā ir aktuāls jautājums. Ņemot vērā aptaujas rezultātus, secinājām, ka samērā maz skolotāju zina par LIIS projekta materiāliem (kas tiek piedāvāti gan tīklā, gan izdrukas formātā, kā arī kompaktdiska versijā) un ka lielākā daļa par tiem uzzina apmeklējot LIIS projektā organizētos kursus. Centāmies iesaistīt skolotājus diskusiju grupās, bet viņi neuzrādīja īpašu aktivitāti, arī aptaujā parādījās, ka tikai 10% no aptaujātajiem iesaistās šāda veida piedāvājumos tīklā, tāpēc prioritāte tomēr ir personiskajiem kontaktiem.

Resurspunkta attīstības perspektīvas

Tālākā perspektīvā paredzama sadarbība ar Latvijas izglītības informatizācijas sistēmas projektu, kurā paredzēta materiāla papildināšana:

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Latvijas sēnes.
http://www.liis.lv/seenes/

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Indīgie augi un sēnes.
http://www.liis.lv/indigie/

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Aizsargājamie augi un dzīvnieki.
http://www.liis.lv/aizsargajamie/

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Kukaiņu pasaule.
http://www.liis.lv/kukaini/

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Interaktīvais ķērpju noteicējs.
http://www.liis.lv/kjerpji/

Vai tu pazīsti Latvijas dabu? Apakšprojekts. Latvijas ievērojamākie biologi.
http://www.liis.lv/biologi/

Virtuālā bioloģija jeb bioloģija internetā.
http://www.liis.lv/biologija/

Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas tēmu pasniegšana skolā.
http://www.liis.lv/biotehnologijas/

Šūnu bioloģija. 

Vortāla “Latvijas piekrastes biotopi un augi” izveide.
http://piekraste.daba.lv/

ES LIFE/Nature programma pieteiktā projekta “Protection and management of coastal habitats in Latvia” (01.10.2002 - 31.12.2005). Vortāls tiks veidots uz “Latvijas daba” bāzes.

Kopīgai adrešu apskatei var izmantot arī adresi: http://www.daba.lv/

 

Lapu atjaunoja Mārtiņš Pētersons
EU ESF LU LU BF Latvijas Daba 29.02.2008