Sīkāka mikroorganismu sistemātika

Ilgu laiku galvenās īpašības, pēc kurām tika noteiktas un sistematizētas baktērijas, bija to forma un izmēri (morfoloģija) kā arī specifiskas krāsošanas metodes. Pēdējos gados daudz izmaiņu baktēriju noteikšanā un sistemātikā devušas DNS vai RNS analīzes.

Eubacteria:

Cyanobacteria - zilaļģes: fotoautotrofas baktērijas – veic fotosintēzes procesu līdzīgi kā augu valsts pārstāvji.

Spirochetes – spirohetas: gram-negatīvas, spirālveida, heterotropiskas baktērijas, kuras pārvietojas griežoties kā korķa viļķi. Šīs baktērijas dzīvo brīvā dabā vai tām ir simbiotiskas vai parazītiskas attiecības ar citiem organismiem.

Gram-pozitīvās baktērijas: šai grupai pieder streptokoki, pienskābes baktērijas, kuras pienu saraudzē par jogurtu, lactobacilli, kuri bojā zobus un antibiotikas producējoši augsnes baktērijas.

Proteobacteria: gram-negatīvas baktērijas, ieskaitot cilvēka zarnu tipisku iemītnieku Escherichia coli, baktērijas, kuras gūst enerģiju no minerālsāļiem un slāpekli fiksējošās baktērijas.

Mikoplazmas: Īpatnēja eubaktēriju grupa. Tās ir daudz mazākas par tipiskajām baktērijām un pārstāv mazākās dzīvās šūnas, kādas ir atklātas. Arī to genoms ir mazāks. Zinātnieki uzskata, ka mikolazmu genoms raksturo pašu mazāko ģenētiskās informācijas apjomu, kāds vēl spēj nodrošināt dzīvības procesus. Otra, būtiska mikoplazmu atšķirība no tipiskajām eubaktērijām – tām nav šūnapvalka. Vairums mikoplazmu dzīvo kā augu vai dzīvnieku iekšūnas parazīti tādēļ tās no ārējās vides iedarbības sargā saimniekšūna. Pret mikoplazmām ir grūtāk cīnīties kā pret citām baktērijām, jo medikamenti, kuri iedarbojas uz baktēriju šūnapvalku, mikoplazmu gadījumā ir mazefektīvi.

Lapu atjaunoja Mārtiņš Pētersons
EU ESF LU LU BF Latvijas Daba 29.02.2008